17AĞUS.

Nefroloji Nedir ?

Toplumda  erişkin yaş grubunda her üç insandan birinin kan basıncı yüksektir  yani hipertansiyonu vardır. Bu kadar önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyon yeteri kadar tanınıyor mu? Tedavi edilebiliyor mu?

Hipertansiyon

Toplumda  erişkin yaş grubunda her üç insandan birinin kan basıncı yüksektir  yani hipertansiyonu vardır. Bu kadar önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyon yeteri kadar tanınıyor mu? Tedavi edilebiliyor mu?

HİPERTANSİYON

Toplumda  erişkin yaş grubunda her üç insandan birinin kan basıncı yüksektir  yani hipertansiyonu vardır. Bu kadar önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyon yeteri kadar tanınıyor mu? Tedavi edilebiliyor mu? Tedavide başarılı olunabiliyor mu? Bu soruların cevabı ne yazık ki ‘Hayır’. Hipertansiyon sessiz bir katil. Genelde insanlarda şikayet oluşturmadığı için tanınmıyor, tanı konulduktan sonra yine insanların yakınması olmadığı için tedavi başlatılamıyor, başlayan tedavi de sürdürülmüyor. Kan basıncında anlık ve fazla miktarda olan basınç yükselmeleri bulgu oluştururken zamana yayılan ve küçük küçük kan basıncı artışlarında  önemli bir rahatsızlık olmuyor. Bu yüzden çok yaygın olan bu sorun saptanamıyor ve tedavi edilemiyor.

Hipertansiyonu doğru tanımak için ne yapmak gerekiyor?

Hiçbir yakınma olmazsa bile  tansiyonu kontrolü yapılmalıdır. Eğer kan basıncı optimal değerde yani 120/80 mm Hg’nın altında ise yılda bir,  120-129 / 80-84 mm Hg aralığında ise her 6 ayda bir, 130-139 / 85-89 mm Hg aralığında ise her  3 ayda bir  kan basıncı kontrolü yapılamalıdır. Hipertansiyon tanısı alan birisi ise düzenli kan basıncı izlemi yapması gerekmektedir.

Hekiminiz hipertansiyon tanısını koyduktan sonra sizin için gerekli incelemeleri yapacaktır. Bu incelemelerrden sonra tedaviniz başlatılacaktır. Hipertansiyon tedavisinde ilk aşama “Yaşam Tarzı Değişiklikleri”  adı verilen sizin yapacağınız adımlar yer almaktadır. Bunlar: 

  • İdeal vücut ağırlığına ulaşmak, kilo fazlası olanlar için zayıflamak 
  • Tuz kısıtlaması 
  • Sigaranın bırakılması
  • Düzenli egzersiz 
  • Alkol kısıtlaması 
  • Akdeniz mutfağı türü  beslenme (yeşillik ağırlıklı)

 

Yaşam tarzı değişiklikleri ile bir çok hastada kan basıncı kontrolü sağlanır. Aslında yukarıdaki liste her insanın daha sağlıklı ve uzun yaşaması için yapması gereken öneriler içermektedir. İlaç tedavisine başlandıktan sonra da bu değişiklikleri devam ettirmemiz gerekmektedir. 

Kan basıncı yüksek saptandığında tedavi önerildiğinde yakınma olup olmadığına  bakılmadan tedaviye başlanmalıdır. İlaçlar düzenli alınmalı ve yaşam tazı değişikliklerine sıkıca uyulmalıdır. 

İlaç tedavisi alırken tedavinin etkinliğini değerlendirmek için düzenli aralarla kan basıncı izlemi yapılmalıdır.

Kan basıncı normal aralıklarda seyir ettiğinde ilaç bırakılmamalıdır. Kan basıncını normal aralığa getiren tedavidir. İlaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerini bırakıp kan basıncı yükseldiğinde tekrar tedaviye başlamak yanlıştır. Hipertansiyon tedavisinde hedefimiz; yükselen kan basıncını düşürmek değil yükselmesini önlemektir.

Kategoriler