Aykut Sifil kimdir?

Aykut Sifil kimdir? Bir insanın kendini anlatması hiç de kolay olmayan bir şey. Sosyal medyada araştırma yaparak bana ulaşmaya çalışan sizlere kendi hakkımda  biraz bilgi verecek olursam: 1966 yılında öğretmen baba, ev hanımı annenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Bir erkek kardeş aileye katıldı böylece 4 kişilik küçük bir aile ortamında büyüdüm. Bugün sahip olduğum şeylerin önemli bölümünü beni yetiştiren bu aileme borçluyum. Ailen kaderindir. 1997 yılında  Müjgan Gökçe ile hayatımı birleştirdim. Yirmi beş yıla yaklaşan bu birliktelik için söylenecek en güzel şeyi Özdemir Asaf’ın Yaş şiirinde söylemiş   “Kiminle evleneceğin kararının hayatta verilen en önemli karar olduğunu öğrendim.”  Müjgan ile evlenerek hayatımın en doğru kararlarından birini verdim. Bu evlilikten 1998 yılında kızımız Sedenay 2004 yılında ise oğlumuz Ataberk doğdu. Hayattaki en büyük hazinem olan ailem benim en büyük destekçim oldu.
Akademik hayatım ile ilgili birkaç şey daha ekleyecek olursam:
İlköğretim ve lise eğitimimi Sarıkamış’ta tamamladım. 
1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Zorunlu hizmetimi Erzurum Hınıs’ta tamamladım.
 1996 yılında İç Hastalıkları, 1996 yılında Nefroloji ihtisasımı Dokuz Eylül Üniversitesinde tamamlayarak İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı oldum. 
2001-2003 yılları arasında Amerika’da Cleveland Clinic’de Research Fellow olarak çalıştım.
Dokuz Eylül Üniversitesinde  2004 yılında Doçent, 2010 yılında profesör oldum. 
2004-2008 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Başhekim Yardımcılığı görevinde bulundum.
Hayatımın en uzun süresi mensubu olmaktan büyük gurur duyduğum Dokuz Eylül Üniversitesinde geçti. 17  Ağustos 2020 de 31 yıllık kamu görevimden emekli oldum. Benim için zor bir karardı. Otuz yıla yakın bir süre sayısı hatırlanmayacak kadar çok ders, toplantı, hasta değerlendirme ve dostluklar bırakarak farklı bir hayatı seçme kararı kolay olmadı. Üniversitemin gençleşmesi için yerimi genç meslektaşlarıma bırakmanın zamanı gelmişti.   Ben bundan sonraki dönemde birikimlerimi farklı bir şekilde özel hekimlik yaparak değerlendirme kararı aldım.

PROF.DR. AHMET AYKUT SİFİL